Logo

Knihy plné emocí

V dobrém i zlém

30.9.2018
V dobrém i zlém

Anotace: Bezmezně milující manželka, oddaný manžel, opečovávané dítě. Američané Merry, Sam a Conor jsou dokonalá rodina, žijící na dokonalém místě. Občas svému štěstí sami nevěří. Tady na švédském venkově začínají žít svůj nový dokonalý život.
Jednoho dne přijíždí do jejich švédského ráje Merryina kamarádka Frank a okamžitě do rodiny zapadne. Sblíží se s malým Conorem. A se Samem. Frank a Merry jsou skoro jako sestry, proto Frank okamžitě odhalí věci, které ostatním unikají. Faleš a zradu, kterým se dá při pohledu na tuhle pohádkovou rodinku těžko věřit. Ale jenom Frank ví, co se tady skutečně odehrává… Kdo je manipulátor a kdo oběť?

„Dokonalý život. Dokonalá rodina. Dokonalá lež.“

Merry a Sam si žijí celkem idylický život. Z New Yorku se přestěhovali na venkov do Švédska a dům si zrekonstruovali podle svých představ. Z Merry je milující manželka a matka, která udržuje zahradu, pěstuje ovoce a zeleninu na vlastní zahrádce a připravuje si vlastní kojenecké pokrmy. Sam je hrdý manžel, který za sebou nechal kariéru profesora a nyní se snaží natočit dokumentární film, a vypadá to, že se mu daří.

„Jsou noci, kdy nemůžu spát, a noci, které neberou konce. Občas procitnu a zjistím, že mám malého v náručí, ale přitom si nepamatuju, že bych si ho brala. Probudí se s pláčem, tak jdu k jeho postýlce a dívám se, jak celý rudne a soptí, jak se mu po tvářičce koulejí slzy, jak mu křik vzteky drhne v krku.“

Merry má nejlepší kamarádku z dětství, Frank. Je to úspěšná žena, která hodně cestuje. Jednoho dne se rozhodne, že navštíví svou kamarádku. Frank zná Merry opravdu velmi dobře. Je překvapena, jaký život si její kamarádka zvolila, nepoznává ji. Ale netrvá to dlouho a Frank odhalí vše, co se za zdmi domu děje.

V příběhu se nám střídají tři vypravěči, a to právě Merry, Sam a Frank. Kapitoly jsou krátké, a i přes to, že zde chybí přímé věty, tak je kniha velmi čtivá a nepůsobí to rušivým dojmem. Na styl psaní jsem si zvykla velmi rychle. I když jsem chvílemi potřebovala chvilku na vzpamatování a měla nutkání knihu odložit, potřebovala jsem vědět, co bude dál. Co se bude dít. Nešlo přestat a já musela číst. Kniha mě úplně vtáhla do děje.

„Prvních pár dnů jsem jí na to skákala. Ale teď už vím svoje. Pamatujete na knížky Kde je Valda? Na to, jak těžké bylo na přeplněných ilustracích tuhle postavičku napoprvé najít? Jenže jakmile se vám to povedlo, už jste ji dokázali objevit kdekoliv. Na pláži, v zoo, v ulicích Paříže – doslova na vás vykukovala jako první obličej v davu. A stejné je to s Merry. Zničehonic to celé nepokrytě bije do očí. Vidím úplně všechno.“

S psychologií postav si autorka opravdu pohrála. Každá byla nějakým způsobem narušená a já jimi opovrhovala, nesnášela jsem je, v osobním životě bych je potkat rozhodně nechtěla. Ty pocity, co ve mně autorka vyvolala po přečtení poslední věty, to bylo neskutečné. Naštvala mě. A proč? Tak to zjistíte, pokud si knihu přečtete.

Knihu V dobrém i zlém doporučím každému, kdo má rád temné psychologické thrillery, protože tohle je perfektně napsaný příběh o manželství, přátelství, zradě, lžích a tajemstvích, a vy si uvědomíte, že vše není tak, jak to na první pohled vypadá. Dokonalá rodina nebo dokonalý klam?

Hodnocení:

Michelle Sacksová
vyrůstala v Jihoafrické republice. Roku 2017 vydala v nakladatelství Northwestern University Press svou první povídkovou sbírku s názvem Stone Baby. Její první spisovatelské počiny vyšly v antologii African Pens, v literárním časopise New Contrast či v nakladatelství Akashic Books a roku 2014 se ocitla v užším výběru kandidátů na cenu za nejlepší povídku autorů Commonwealthu. V dobrém i zlém je její debutový román.

Sacksová Michelle
Mohlo by vás zajímat:
Sacksová Michelle
Více informací o autorovi

Za zaslání recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu V dobrém i zlém můžete koupit.

Díky za přečtení a mějte se krásně.
Pary
Recenze publikována na paryaknihy.blogspot.com

V dobrém i zlém
Mohlo by vás zajímat:
V dobrém i zlém
Více informací o knize

Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Cosmopolis
Počet stran: 296

Přečtěte si také:

Třinácté znamení – Recenze
Třinácté znamení – Vlci zvěrokruhu

Jestli jste milovali Stmívání a Upíří deníky 🧛🏻‍♂️🧛🏽‍♀️, toto je kniha pro vás. Dobrodružství, napětí, únik z reality, erotično –…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Obchodník s hudbou vás naučí vnímat hudbu v jiném světle
Obchodník s hudbou

Tento příběh vás naučí vidět hudbu v jiném světle. V zářivém světle s nekonečnou hloubkou, která vás bude prostupovat a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Smrtící tajnosti – Robert Bryndza
Smrtící tajnosti

Britský spisovatel Robert Bryndza přichází s 6. pokračováním případů šéfinspektorky Eriky Fosterové. Smrtící tajnosti nabízejí kombinaci násilí, sexuálního zneužívání a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze