Logo

Knihy plné emocí

9788027105922

Smrtící tajnosti – Robert Bryndza

2.4.2019

Britský spisovatel Robert Bryndza přichází s 6. pokračováním případů šéfinspektorky Eriky Fosterové. Smrtící tajnosti nabízejí kombinaci násilí, sexuálního zneužívání a děsivého tajemství. Vychází u nakladatelství Grada.

Smrtící tajnosti

Robert Bryndza se společně s Francouzem Bernardem Minierem řadí k mým momentálně nejoblíbenějším evropským pisatelům detektivek a thrillerů. Když jsem se navíc dozvěděl, že budou na letošním Světu knihy, má radost neměla konce. Oběma autorům navíc vyšla v letošním roce novinka v českém překladu. A ani tentokrát mě kniha britského tvůrce nezklamala.

Mladá žena je na Štědrý den nalezena mrtvá před svým domem. Někdo ji brutálně zavraždil a ponechal před prahem jejího domova. Erika Fosterová jede náhodou okolo a po zjištění všech okolností si případ přivlastňuje. Nebude to mít ovšem vůbec jednoduché, protože zločinnost je v tomto období na vrcholu. Zejména dochází k častým napadením černě oděnou postavou s plynovou maskou, které mají sadomasochistický podtext. Jeho oběti však všechny přežívají. Jedná se tedy o jiného vraha nebo se tentokrát jeho pokus o sebeukájení vymykl kontrole?

Už po přečtení anotace mi bylo jasné, že padouch s plynovou maskou bude opravdu zajímavou postavou. A nemýlil jsem se. Smrtící tajnosti ovšem přinášejí celkově velice zajímavý děj. Kvality tohoto spisovatele podle mého názoru s každou knihou jen stoupají a jeho nejnovější kniha to jednoznačně dokazuje.

Nabízí totiž opravdu rozmanitý příběh, který je plný zvratů, zajímavě pojatých postav a důmyslně promyšlené zápletky. Už to prostě není jen vražda, pátraní a chycení pachatele. Tentokrát má pozadí celého děje daleko hlubší smysl, přestože to vyjde najevo až na samém konci.

Ale pojďme se podívat i na samotné postavy. U Eriky mi v minulosti několikrát vadilo, že působila trochu arogantně a nesympaticky. Tentokrát je to o něco lepší, postupem času daleko více ukazuje svou citlivou stránku a dochází u ní k velkému vývoji. Což je určitě dobře a je na tom vidět, že i v tomto ohledu autor posouvá celou série různými směry.

Po zranění se vrací i Petterson a bude muset vyřešit svůj vztah s Erikou, který se ocitl na bodu mrazu. Rozhodně ovšem nečekejte žádnou romantickou lásku. Patří to zároveň i ke kladům této řady, že se v jednotlivých dílech nedočkáte přílišné červené knihovny. Autor se sice zabývá osobními životy postav, ale do děje je vkládá opravdu nenásilně a většinu prostoru dává především samotnému vyšetřování a vraždám. Přesto se pokaždé velice rádi dozvíme i novinky ze života našich hrdinů, se kterými žijeme již třetím rokem.

Záporná postava muže s plynovou maskou je opět nadmíru dobře vykreslena. Jedná se o maniaka s trochu alternativnějšími sexuálními choutkami, což mu jen přidává na atraktivnosti. Erotika a přitažlivost navíc hraje v příběhu velice důležitou roli, protože oběť byla sexy tanečnice se spoustou obdivovatelů. Díky tomu je i teoretických pachatelů poměrně dost a jeden “lepší“ než druhý. A nakonec to vlastně bude někdo, koho byste vůbec netipovali.

Po poměrně “klidném“ úvodu se čtenář dostává do kolotoče plného násilí, psychopatický sklonů, nebezpečné náklonosti a lží. Závěr vygraduje v něco opravdu nečekaného, co dodává celému ději zcela jinou tvář. Na sto procent vám můžeme říct, že motivy hlavního pachatele zločinu určitě předem neuhodnete.

Smrtící tajnosti opět posouvají Roberta Bryndzu směrem k pomyslnému spisovatelskému trůnu. Jeho bestsellerové knihy se řadí k tomu nejlepšímu, co může současná evropská detektivka nabídnout. V aktuální knize se autorovi povedlo vytvořit opravdu zajímavý příběh s nečekaným koncem, který ho posouvá zcela jiným směrem.

Ještě jednou připomínáme, že nakladatelství Grada přiveze Roberta Bryndzu na letošní 25. roční literárního festivalu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 9. – 12. května.

Recenze knihy na lukbook.cz

Přečtěte si také:

Třinácté znamení – Recenze
Třinácté znamení – Vlci zvěrokruhu

Jestli jste milovali Stmívání a Upíří deníky 🧛🏻‍♂️🧛🏽‍♀️, toto je kniha pro vás. Dobrodružství, napětí, únik z reality, erotično –…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Obchodník s hudbou vás naučí vnímat hudbu v jiném světle
Obchodník s hudbou

Tento příběh vás naučí vidět hudbu v jiném světle. V zářivém světle s nekonečnou hloubkou, která vás bude prostupovat a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Smrtící tajnosti
Smrtící tajnosti

Opět pozvedl laťku, jeho thriller se v mnohém podobá mrazivému filmu 8mm. Robert Bryndza, Smrtící tajnosti Je to tedy zvláštní…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze