Logo

Knihy plné emocí

9788027108787

Obchodník s hudbou vás naučí vnímat hudbu v jiném světle

5.4.2019

Nemusíte mít rádi hudbu, ale určitě budete mít rádi tento román. Po dlouhé době kniha, která mě nadchla a udělala mi neskutečně dobře. OBCHODNÍK S HUDBOU je nezapomenutelný příběh o lásce, naději a hudbě.

Frank provozuje malý obchůdek s gramodeskami v zapadlé anglické uličce. Do této ulice zrovna moc lidí nechodí a její obyvatelé mají co dělat, aby své obchody udrželi nad vodou. Ale všichni do jednoho rádi zavítají k Frankovi, který pro ně má vždy po ruce nějakou desku, co je dostane z mizerné nálady. Frank má totiž ten zvláštní dar – talent, že ví, co lidé zrovna potřebují, dokonce i když to vlastně ani nevědí oni sami. A tak se u něj schází roztodivná společnost jako otec Anthony – bývalý kněz a majitel obchodu Duchovní bohatství, Maud – mladá podivínka, která se v jednom kuse škaredí a vlastní Tetovací salón, bratři Williamsové – dvojčata, co bez sebe neudělají ani krok a majitelé pohřebního ústavu nebo chlapec Kit – Frankův pomocník, jehož jediným stabilním místem v životě je obchod s gramodeskami, i když zničí, co mu pod ruce přijde.

Obchodník s hudbou
Mohlo by vás zajímat:
Obchodník s hudbou
Více informací o knize

Život v uličce plyne den za dnem svým poklidným tempem do doby, než před Frankovou výlohou omdlí Ilse Brauchmannová. Neznámá žena, která vpluje do Frankova pečlivě střeženého soukromí. Frank ji učí milovat hudbu a Ilsa ho nutí pomalu otevřít svou duši a znovu zase přijmout lásku do svého života.
Frank na lásku zanevřel a není se také čemu divit, když měl za matku Peg. Peg, která měla svou vlastní ojedinělou výchovu – Frank ji v žádném případě nikdy nesměl oslovit mami, ale pouze Peg, její projev obsahoval dostatek sprostých slov a kuchařské umění spočívalo výhradně v otevírání plechovek. A právě tato žena ho naučila jednu zásadní věc – LÁSKA NENÍ NIC PĚKNÉHO. DRŽ SE OD NÍ DÁL, FRANKU. DRŽ SE DÁL.
Jak se s takovým poselstvím Frank v životě vyrovná? Podaří se Ilse nemožné nebo se raději bez komplikací vrátí ke své rodině a na Franka zapomene?

„Za jedinou chviličku se mu povedlo říct té pravé ženě samé špatné věci, právě proto, že to byla ta pravá a měla pravdu. Měl tak strašný strach získat to, po čem nejvíc toužil, že se to pokusil zničit jednou provždy.“

Tato kniha se prostě četla sama. Krásný, vrstevnatý příběh naplněný nezměrným poselstvím. Budete si ji užívat každou větou. Styl psaní Rachel Joyceové mi připomínal mého oblíbeného Fredricka Backmana. Lehce nahozené myšlenky, které ve čtenáři zůstanou ještě dlouho po dočtení.
Kniha je napsána v er-formě a celý příběh Franka, který se vám bude odvíjet před očima je proložen jeho vzpomínkami na svou matku Peg. Ačkoli by se mohlo zdát, že kniha má svou hlavní postavu, není to tak úplně pravda, protože autorce se podařilo i vedlejší účinkující v tomto velkolepém představení vykreslit tak dokonale, že nebudete vědět, kterou z postav máte mít raději či komu fandit více. I lehce negativní postava Peg – matky Franka vás nakonec bude dojímat i s jejím hořkosladkým životem s příchutí šťovíku.
Celá kniha hraje hudbou, její tóny se nesou prostorem a vy ji vstřebáváte jako něco životně důležitého. Po dlouhé době jsem zase zalovila ve své sbírce a vytáhla zaprášené CD Vivaldiho, Beethovena i Arethy Franklin. Příběh vás k tomu přímo vyzývá a vy prostě neodoláte. Necháte se unášet četbou za zvuků hudby, která je středobodem příběhu a zároveň i jejím průvodcem.
Obchodník s hudbou vás do sebe vláká hned od samého začátku a autorka správně uvolňuje svoje dávkování vzrušením, napětím i jemným inteligentním humorem, aby celá tato hudebně knižní sonáta vyvrcholila v emoční finále.
Jediné, co bych mohla této knize vytknout je její obálka. Kdybych si nepřečetla anotaci, myslela bych, že se jedná spíše o detektivní thriller nebo psychologický román. Obálka prostě absolutně neodpovídá tomu, co se ukrývá uvnitř této krásné knihy.

Tento příběh vás naučí vidět hudbu v jiném světle. V zářivém světle s nekonečnou hloubkou, která vás bude prostupovat a už vás neopustí.

Hodnocení: 100 %

Joyceová Rachel
Mohlo by vás zajímat:
Joyceová Rachel
Více informací o autorovi

Recenze vyšla na blogu Knižní kavárna

 

Přečtěte si také:

Třinácté znamení – Recenze
Třinácté znamení – Vlci zvěrokruhu

Jestli jste milovali Stmívání a Upíří deníky 🧛🏻‍♂️🧛🏽‍♀️, toto je kniha pro vás. Dobrodružství, napětí, únik z reality, erotično –…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Smrtící tajnosti – Robert Bryndza
Smrtící tajnosti

Britský spisovatel Robert Bryndza přichází s 6. pokračováním případů šéfinspektorky Eriky Fosterové. Smrtící tajnosti nabízejí kombinaci násilí, sexuálního zneužívání a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Smrtící tajnosti
Smrtící tajnosti

Opět pozvedl laťku, jeho thriller se v mnohém podobá mrazivému filmu 8mm. Robert Bryndza, Smrtící tajnosti Je to tedy zvláštní…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze