Logo

Knihy plné emocí

Normálně jiní

26.9.2018
Normálně jiní

Anotace:
Žádná rodina není ideální. Každá má svoje problémy. Devatenáctileté Maddy dělí svůj život mezi práci ve fotolabu a svou mladší autistickou sestru B, která vyžaduje celodenní péči. Stará se o ni společně s matkou a je smířená s tím, že už to tak bude napořád. Nemá čas na kamarády, na kluky, na věci, co ostatní v jejím věku běžně dělají. To poslední, na co myslí, je láska. Jenže jí to nevadí. Je to přece její rodina a ta je nejdůležitější… S tím by ovšem nesouhlasil devatenáctiletý Albert. Jediné, o čem sní, je odjet z domu, od otce, který ho nikdy nepochválí. Albert je podle něj jen břídil a flákač, který nikdy nic nedokáže. Pryč od bratra, který si libuje v urážkách všeho a všech.

Recenze:
V dnešní recenzi bych Vám chtěla představit knihu Normálně jiní, kterou jste už určitě museli zaregistrovat. Nejsem jediná, kdo po ní sáhl z důvodu srovnání s Hvězdy nám nepřály, nebo Než jsem tě poznala. Tyto úspěšné knihy si získaly spoustu fanoušků, a není divu. Ale je srovnání těchto knih a titulu Normálně jiní na místě? To brzy zjistíte. Moc chci poděkovat nakladatelství Cosmopolis, za další čtenářský zážitek!

Když jsem dostala email s nabídkou knihy, obálka se mi zdála hezká, ale nečekala jsem žádný zázrak. Potom jsem jí ale rozbalila, a okamžitě se zamilovala. Vzhled je vymazlený a barvy krásně využité. A bílé písmo vždy působí pěkně, jednoduše. Ani mi snad nevadí to, že se jedná o paperback, a ne pevnou vazbu, kterou mám z mnoha praktickým důvodů radši.

V knize nenajdete prolog, epilog… i když by možná byl na místě. Nejsou zde ani klasicky očíslované kapitoly. Tady je právě ten zakopaný pes, proč mi kniha sedla po prvních dvou kapitolách a já od ní nedokázala odejít. Normálně jiní je totiž psaná z pohledu Maddy a Alberta, dvou hlavních postav. Tenhle styl mi přijde v knížkách nejlepší, příběh máte jako na dlani, a víte co si myslí obě strany. Můžete tak prožívat všechny emoce, bez toho aby Vám něco uniklo.

Autorkou knihy je Tammy Robinsonová, která žije na Novém Zélandě, společně se svým manželem, třemi dětmi a dvěma zvířecími miláčky. Obdivuji její zápal pro knihy, vlastním nákladem vydala sedm románů, a v současné době pracuje na další knize. U nás autorce vyšla pouze jediná kniha, a to právě Normálně jiní. Styl Tammy Robinsonové mi sedl, a proto doufám, že se brzy dočkáme další její knihy.

Jak už jsem se zmínila u rozvržení knihy, příběh je vyprávěn hlavními postavami, Maddy a Albertem. Právě díky tomuhle prvku je možné vidět do hlavy oběma, a vy již po několika málo kapitolách máte pocit, jako byste je znali celou věčnost. Ani jedna z postav neměla jednoduchý život. Z Albertovy strany je to otec tyran a arogantní bratr. A Maddy? Vzdala se vlastního života a pomáhá matce s výchovou své sestry B. To zní možná lépe, ale B trpí autismem. Právě její problém svede cesty Maddy a Alberta dohromady. Vybrat, který mi z hrdinů byl sympatičtější není těžké. Rozhodně Albert. Na nikoho si nehrál, šel si za svým a věděl co je v životě důležité. A své city se nebál projevit.

Ale teď zpátky ke srovnání… Kniha Normálně jiní je dojemná, romantická. Stejně jako Hvězdy nám nepřály nebo Než jsem tě poznala. Obě jsem četla a musím říci, že se mi líbila spíše ta druhá. Normálně jiní se jim rovná, a kdybych měla stanovit žebříček, umístila by se na stříbrném místě… Hvězdy by byly třetí. Před čtením jsem si říkala, jak může někdo tyto tři knihy srovnávat… ale teď už to chápu.

Pokud jste četli Hvězdy nám nepřály nebo Než jsem tě poznala, myslím si, že byste si měli přečíst i Normálně jiní. Nejenom kvůli překrásné obálce, sympatickým postavám, ale hlavně lásce, která vám zlomí srdce. Nádherná a dojemná kniha do které se zamilujete po první kapitole. Mě rozbrečela, a z toho je jasné, že ji mohu jen a jen doporučit.

Hodnocení: 10/10

Orig. název: Differently Normal
Překlad: Ivana Svobodová
Vydáno: Cosmopolis, 2018
Počet stran: 336

Recenze publikována na knihy-srdcovka.blogspot.com

Robinsonová Tammy
Mohlo by vás zajímat:
Robinsonová Tammy
Více informací o autorovi

Za poskytnutí knihy moc děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Normálně jiní můžete také zakoupit!

Normálně jiní
Mohlo by vás zajímat:
Normálně jiní
Více informací o knize

 

Přečtěte si také:

Třinácté znamení – Recenze
Třinácté znamení – Vlci zvěrokruhu

Jestli jste milovali Stmívání a Upíří deníky 🧛🏻‍♂️🧛🏽‍♀️, toto je kniha pro vás. Dobrodružství, napětí, únik z reality, erotično –…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Obchodník s hudbou vás naučí vnímat hudbu v jiném světle
Obchodník s hudbou

Tento příběh vás naučí vidět hudbu v jiném světle. V zářivém světle s nekonečnou hloubkou, která vás bude prostupovat a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Smrtící tajnosti – Robert Bryndza
Smrtící tajnosti

Britský spisovatel Robert Bryndza přichází s 6. pokračováním případů šéfinspektorky Eriky Fosterové. Smrtící tajnosti nabízejí kombinaci násilí, sexuálního zneužívání a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze