Logo

Knihy plné emocí

9788027107643

Na okraji

18.11.2018

Nakladatelství Grada vydalo v září velmi zdařilý debut Švédky Liny Bengtsdotterové s názvem Na okraji, který nás seznámí se svéráznou vyšetřovatelkou Charlie Lagerovou. Pojďte prozkoumat odvrácenou tvář jednoho maloměstečka, kde jsou všichni v šoku ze zmizení krásné, mladé a nadějné dívky Annabelle.
[Mrazivá detektivka ze Švédska: Na okraji]

Lina Bengtsdotterová (* 1977) vyučuje švédštinu a psychologii. V různých novinách a časopisech po celé Skandinávii jí vyšla řada povídek. Žila ve Velké Británii a v Itálii.

V roce 2017 debutovala krimi románem Annabelle s vyšetřovatelkou Charlie Lagerovou, kterým zaujala čtenáře i kritiku ve Švédsku i v zahraničí. Prodalo se jej přes 70 000 výtisků a získala za něj ocenění za nejlepší debut na festivalu švédské krimi Crimetime Specsavers Award 2017. Druhý díl z této série vychází ve Švédsku na podzim 2018.

Na okraji je první díl z třídílné série Inspektorka Charlie Lagerová, takže se máme ještě na co těšit! Za poněkud pochmurnou až depresivní obálkou, která však korespondovala s obsahem knihy a evokovala drsnou severskou přírodu, stojí Jiří Franc. Stejně tak musím pochválit i překlad, kterého se zhostila Lucie Podhorná. Ta si musela poradit i s překladem písní, ale zvládla to s přehledem.

Ukrutné vedra sužují celé Švédsko a v zapadlé vesničce Gullspang jednoho dne zmizí dívka jménem Anabelle. Rodiče vyšilují a burcují policii k akci a tehdy se nám představuje mladá vyšetřovatelka Charlie Lagerová, která přijíždí s kolegou na pomoc z hlavního města. Gullspang jí není cizí, vyrůstala tu až do věku čtrnácti let, kdy po traumatickém zážitku odjela a nikdy se nevrátila. Charlie je ve své práci vynikající, ale povahu má problémovou – jednak má v genech sklony k alkoholismu a ani mužská společnost jí není cizí. Dokáže si i přes bolestné vzpomínky na problémové dětství zachovat chladnou hlavu a vyřešit případ, který se komplikuje?

Na okraji nabízí sofistikovaný příběh s poměrně jednoduchou, nicméně mistrně zpracovanou zápletkou. Navíc protagonistka není tak úplně normální inspektorka. Dělá si věci po svém, má svůj styl práce a navíc je zatížena traumatickými událostmi z dětství, právě kvůli kterým možná pije. Přes všechny chyby se čtenář nemůže ubránit a je mu hned z počátku sympatická a fandí jí, snad právě kvůli jejím chybám. Nadto tu máme důmyslné vykreslení přírody, které je v přímém střetu s beznadějí místních lidí. Ti trpí nezaměstnaností, chybí jim smysl života, a proto se uchylují k alkoholu. Bohužel se to v rodinách dědí a do zoufalství propadá i mládež, která se baví kouřením, pitím, sexem a zkoušením všeho, co by je mohlo vytáhnout aspoň na chvíli z bezútěšné reality.

Hodnocení

Neměla jsem žádná velká očekávání, když se mi tato kniha dostala do rukou, ale nakonec jsem byla velmi příjemně překvapena jak zápletkou, tak strukturou příběhu. A říkám si – jestli je tohle debut, tak co má autorka připravené v rukávu, čím nás překvapí příště? Taky musím s povděkem kvitovat závěr knihy, který nebyl jako z hororu, naopak působil uvěřitelně a možná o to víc děsivě. Knihu doporučuji všem, jež holdují kvalitním detektivním příběhům a mají rádi originální silné postavy. Určitě nebudete zklamáni!

Autor: Iva Lutonská

Recenze vyšla na knihomilka.home.blog

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze