Logo

Knihy plné emocí

9788027107643

Na okraji

17.10.2018
Na okraji

Detektivky mám moc ráda a dobře si je vybírám. Nechci hororové pozadí, ale promyšlený příběh, kde se stane něco špatného, najde se viník a případ se vyřeší. Vše tato kniha splňuje a dostala jsem nechtěně něco navíc. V závěru mě ta atmosféra z knihy pořádně tížila a musela jsem to i vydýchávat. Ale bylo to skvěle propojené, takže to vysvětlilo netypické chování hlavní hrdinky. Prostředí z dětství nás podvědomě formuje a ovlivňuje v dospělosti.

Hlavní hrdinkou je třiatřicetiletá policejní vyšetřovatelka ze Stockholmu Charlie, která v mužském kolektivu v práci musí dvakrát tak více se snažit než kolegové. Ale také se musí vyrovnat s démony z dětství, které ji nenechají v klidu a často se snaží najít únik v alkoholu, i když ví, že je to špatně.
Nadřízený ji pošle vyřešit případ do malého městečka Gullspang, kde se záhadně ztratila sedmnáctiletá dívka Annabelle. Charlie se tam vůbec nechce, protože v tom městečku vyrůstala a neměla v úmyslu se tam již nikdy vrátit. V příběhu je jen něco načrtnuto a celou záhadu jejího dětství se dozvíte až na konci. Což dobře umocňuje tajemnou atmosféru.
Charlie díky znalosti prostředí a lidí zapadne dobře do případu a daří se ji postupně odkrývat souvislosti se zmizením Anabelle. Ukazuje se, jak jsou mladí lidé bez vize v lepší budoucnost znudění a snaží se tomu uniknout v trávovém a alkoholovém opojení. V závěru se odkryje nejedno tíživé tajemství.

Kniha je čtivá a příběh dobře promyšlen. Kapitoly ze současnosti se střídají s kapitolami z minulosti. Jednou je to z pohledu Anabelle ze dne zmizení a podruhé z tehdy a tam, kde se dozvíme o minulosti kamarádství dvou dívek, které mají se vším souvislost. Kapitoly jsou kratší, a tak se to dobře prolínalo a postupně vše do sebe zapadalo.
Skvěle je vykreslena postava Charlie, která si uvědomuje své chyby, ale tíživé vzpomínky ji vždy zašlapou zpět a až překoná strach z rodného domu a začne někomu vyprávět o dětství, postupně se může z toho dostat. Což tak dobře nevím, protože byl konec.
Ale dle nakladatelství je to první díl detektivní série, a tak se těším na další díl (ve Švédsku vychází na podzim 2018), kdy určitě bude vidět posun chování v osobnosti Charlie. Kniha mě nalákala na to, že autorka dostala na prestižním švédském festivalu Crimetime specsavers award 2017 cenu za nejlepší debut. A opravdu právem, prostě dobrá detektivka.

Knihu Na okraji vydalo nakladatelství Grada. Na webu nakladatele si můžete nejen přečíst základní informace o knize, ale také si můžete prohlédnout ukázku z knihy.

Hodnocení: 90%

Recenze publikována na www.topcteni.cz

Bengtsdotterová Lina
Mohlo by vás zajímat:
Bengtsdotterová Lina
Více informací o autorovi

Originální název: Annabelle (2017)
Žánr: Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno: 2018, Grada
Počet stran: 320
ISBN: 978-80-271-0764-3

Na okraji
Mohlo by vás zajímat:
Na okraji
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze