Logo

Knihy plné emocí

Kavárna v Kodani

17.12.2018

Zní vám slovo „hygge“ jako nepovedené zavýsknutí? Znáte jeho pravý význam? Jak se můžeme dočíst v příručkách, tento pojem vyjadřuje pohodový způsob života, jak jej aplikují Norové či Dánové. S romány, v nichž se prvek hygge objevuje jako jejich pevná součást, se v poslední době roztrhl pytel. Ať už je to Život zn. Hygge, Hygge a polibky nebo právě tato půvabná Kavárna v Kodani, kterou vydalo nakladatelství Cosmopolis, vždy se jedná o oddechový počin, který vás naladí na odpočinkovou notu a přenese vás do naprosté pohody.

Kate pracuje v PR agentuře. Svou práci dělá svědomitě a myslí si, že už je čas na zasloužené povýšení, které by jí pomohlo po finanční stránce. Bohužel je místo ní vybrán kolega Josh, s kterým si Kate začala milostný románek. Josh využil její nápady ke svému prospěchu a místo jí vyfoukl. Kate zbyly jen oči pro pláč. Naštěstí dostává na starosti projekt dánského investora Larse, který by chtěl v Londýně otevřít obchod ve stylu hygge. Kate spolu se šesti novináři odjíždí do Kodaně, aby nasáli správnou hygge atmosféru a dokázali ji přenést do chladné Británie. Kate se musí snažit, aby akce dopadla na výbornou. Jenže uhlídat klubko rozmazlených a výstředních novinářů a zároveň vlastní city, to je pořádná fuška. Týden v Kodani, týden s hygge. Čeká na konci zasloužená odměna?

Tohle byla naprostá pohodová, vtipná a romanticky laděná knížka, která okouzlí všechny milovníky oddechových románů s milostnou tematikou. Jako většina příběhů tohoto typu je tak trochu předvídatelná, vy prostě víte, co je primární zápletkou (ano, je to jiskřivý vztah mezi NÍ a JÍM), ale to přece nevadí. Cesta k lásce je jen málokdy rovná a vyšlapaná, většinou se musíte prodírat pořádným trnitým roštím. A stejně to má Kate, takže se máme na co těšit. A hygge? Toho si užijete do sytosti. Jakmile se ponoříte do stránek prosycených vůní kávy a skořice, budete se cítit tak nějak jinak. Na pohodu. Prostě hygge.

Autorka si vyhrála s postavami. Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu Kate, přesto se vám možná do paměti vryjí víc ty vedlejší, zejména parta rozjívených novinářů. Na nich se Julie Caplin doslova vyřádila a přiřkla jim velké množství rozmanitých charakterových vlastností. Historky, jež s nimi Kate prožívá, by vydaly na poctivou britskou komedii. Ve mně vyvolaly pocit, že se dívám na Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Kavárna v Kodani mě mile překvapila, padla mi do noty i do nálady. Kouzelný a sladký příběh má podmanivou atmosféru. Od jeho obálky se jen těžko odtrhává. Pokud má něco evokovat hygge, tak je to právě ona. Vytvořila ji talentovaná Kateřina Brabcová.

Chcete-li číst něco klidného a taky si nenásilnou formou přiblížit populární dánský fenomén, je tahle knížka skvělou volbou.

Mohlo by vás zajímat:
Caplin Julie
Více informací o autorovi

Recenze vyšla na knihomilka.home.blog

Přečtěte si také:

Recenze: Iluze pravdy
Iluze pravdy

Styl psaní pana Vaněčka je skvělý, kniha Iluze pravdy se čte daleko lépe než Mlýn. Knihu jsem měla přečtenou během…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Tiché zlo
Tiché zlo

Tahle detektivka vypadá úplně normálně: hlavnímu hrdinovi zabijí nejlepšího kámoše. Policie ho pochopitelně podezírá, protože našel tělo, a sám cítí…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Malé sladké lži
Malé sladké lži

Caz Frear přináší svoje Malé sladké lži, které potěší příznivce detektivek a napínavých románů. Přestože její jméno zatím nepatří mezi…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze