Logo

Knihy plné emocí

9788027102334

Kavárna v Kodani

17.12.2018

Zní vám slovo „hygge“ jako nepovedené zavýsknutí? Znáte jeho pravý význam? Jak se můžeme dočíst v příručkách, tento pojem vyjadřuje pohodový způsob života, jak jej aplikují Norové či Dánové. S romány, v nichž se prvek hygge objevuje jako jejich pevná součást, se v poslední době roztrhl pytel. Ať už je to Život zn. Hygge, Hygge a polibky nebo právě tato půvabná Kavárna v Kodani, kterou vydalo nakladatelství Cosmopolis, vždy se jedná o oddechový počin, který vás naladí na odpočinkovou notu a přenese vás do naprosté pohody.

Kate pracuje v PR agentuře. Svou práci dělá svědomitě a myslí si, že už je čas na zasloužené povýšení, které by jí pomohlo po finanční stránce. Bohužel je místo ní vybrán kolega Josh, s kterým si Kate začala milostný románek. Josh využil její nápady ke svému prospěchu a místo jí vyfoukl. Kate zbyly jen oči pro pláč. Naštěstí dostává na starosti projekt dánského investora Larse, který by chtěl v Londýně otevřít obchod ve stylu hygge. Kate spolu se šesti novináři odjíždí do Kodaně, aby nasáli správnou hygge atmosféru a dokázali ji přenést do chladné Británie. Kate se musí snažit, aby akce dopadla na výbornou. Jenže uhlídat klubko rozmazlených a výstředních novinářů a zároveň vlastní city, to je pořádná fuška. Týden v Kodani, týden s hygge. Čeká na konci zasloužená odměna?

Tohle byla naprostá pohodová, vtipná a romanticky laděná knížka, která okouzlí všechny milovníky oddechových románů s milostnou tematikou. Jako většina příběhů tohoto typu je tak trochu předvídatelná, vy prostě víte, co je primární zápletkou (ano, je to jiskřivý vztah mezi NÍ a JÍM), ale to přece nevadí. Cesta k lásce je jen málokdy rovná a vyšlapaná, většinou se musíte prodírat pořádným trnitým roštím. A stejně to má Kate, takže se máme na co těšit. A hygge? Toho si užijete do sytosti. Jakmile se ponoříte do stránek prosycených vůní kávy a skořice, budete se cítit tak nějak jinak. Na pohodu. Prostě hygge.

Autorka si vyhrála s postavami. Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu Kate, přesto se vám možná do paměti vryjí víc ty vedlejší, zejména parta rozjívených novinářů. Na nich se Julie Caplin doslova vyřádila a přiřkla jim velké množství rozmanitých charakterových vlastností. Historky, jež s nimi Kate prožívá, by vydaly na poctivou britskou komedii. Ve mně vyvolaly pocit, že se dívám na Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Kavárna v Kodani mě mile překvapila, padla mi do noty i do nálady. Kouzelný a sladký příběh má podmanivou atmosféru. Od jeho obálky se jen těžko odtrhává. Pokud má něco evokovat hygge, tak je to právě ona. Vytvořila ji talentovaná Kateřina Brabcová.

Chcete-li číst něco klidného a taky si nenásilnou formou přiblížit populární dánský fenomén, je tahle knížka skvělou volbou.

Mohlo by vás zajímat:
Caplinová Julie
Více informací o autorovi

Recenze vyšla na knihomilka.home.blog

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze