Logo

Knihy plné emocí

9788027107827

Čas vlků

9.11.2018

Pokud máte rádi čtivé romance na pozadí druhé světové války, kde odvaha a láska je v souboji se zlem, určitě si tuto knihu přečtěte. Navíc dostane informace, jak se severské země chovaly v této těžké době. Jak vynikaly soudržností a nenechaly se zastrašit. Jak si pomáhaly navzájem. Jak pochopily, že Hitler je zlo, kterému se nesmí poddat. V tomto je kniha výjimečná. Ukazuje dva světy, dvě smečky jak praví prastará legenda.

Jeden svět je bílý vlk a druhý černý. Jeden představuje strach a nenávist, druhý ukazuje lásku a důvěru. Autorka to skvěle zakomponovala do příběhu, který je poutavý, výstižný ve faktech a zároveň romantický.

Hlavní hrdinkou je Magdalena žijící ve Švédsku. Pochází z chudých poměrů, ale dokázala s trochou štěstí vystudovat univerzitu a přemýšlí, v čem by vynikla. Objeví v sobě novinářského ducha a snaží se skrze své články ukázat na chyby ve společnosti. Je začátek druhé světové války a Švédsko si zachovává svou neutralitu, kde je stále více nakloněno Hitlerovi. Na druhou stranu se snaží pomáhat Finsku, které je okupováno Německem. Přijímá utečence a děti, jejichž rodiče je poslali pryč ze země, která je ve válce. Když z jednoho vagonu zmiznou tři finské děti, Magdalena pomáhá při pátrání a seznámí se s velitelem vojenské jednotky Carlem-Magnusem. Pomalu se zde rodí životní láska a s její pomocí dokážou oba velké věci. Když se Magdalena díky své naivitě ocitá na chvíli v samotném dění války, pochopí jak je děsivá. Po této zkušenosti se ještě více zapojí do pomoci utečencům a ve svých článcích důrazněji ukazuje to špatné.

Líbí se mi, že autorka do děje dobře zakomponovala hlavní body dění druhé světové války. Soustředí se na některé události, které ovlivnily určité země. Ukazuje na sílu odvahy jednoho člověka, který zachránil desítky, někdy i tisíce lidí. Příkladem toho je Dánsko, kde na rozdíl od jiných národů varovali své židovské spoluobčany. Z osmi tisíc dánských Židů, jich zahynulo šedesát. Když se dánští Židé vrátili po konci války domů, nebyly jejich domovy vyrabované. Podrobnosti se dočtete v knize.

Kniha je velmi silná svým sdělením o lidské statečnosti, která stojí naproti nepopsatelnému zlu války. Kdy se více lidí vymlouvá, že toto všechno páchali proto, že to byl rozkaz. Blbost. Člověk má svobodnou vůli se rozhodnout. To udělal mladý německý vojín v Maďarsku, kdy měl zastřelit u zdi nevinné lidi. Položil zbraň a raději se stoupl vedle těch lidí. Vždy má člověk možnost volby.

Kniha se mi velmi líbila. Já bych trochu ubrala z romantické linky, ale samotný příběh byl skvělý. Opravdu povedený román o síle boje dobra a zla.

Hodnocení: 80%

Orig. název: Vargarnas Tid (2016)
Žánr:Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno: 2018, Cosmopolis
Počet stran: 360
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-271-0782-7

Foto: Nakladatelství Grada
Recenze vyšla na topcteni.cz

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze