Logo

Knihy plné emocí

V kolektivu oblíbená

V kolektivu oblíbená

Hana a její neobyčejně každodenní cesta mezi knihami

Taussig Pavel

Rozmarný příběh osmnáctileté doručovatelky Hany z prostředí nakladatelství v Bratislavě se odehrává v padesátých letech 20. století. Tehdy bylo lehké dostat se do vězení, jako se to podařilo Haninu otci. Hana se se situací musí nějak vypořádat, a tak začíná její nový život – obyčejný život v absurdních časech a její hořkosladká cesta mezi knihami. Více >

Tištěná kniha 149 Kč 279 Kč - 47 %
E-kniha 213 Kč 237 Kč - 10 %
Ikona dárku
Kupte si knihu a získejte dárek - knížku ve stejné hodnotě od nás dostanete zdarma!
O knize Recenze O autorovi Další informace

O knize

Hana Pavla Taussiga, který si v Česku získal pozornost jako Chlapec, který přežil pochod smrti, čtenáře velmi živě přenáší do doby padesátých let, do Státního nakladatelství beletrie, kam mladá Hana souhrou okolností nastupuje jako doručovatelka. Pavel Taussig jako pamětník, který v té době v podobném podniku pracoval, přesně zachycuje období a události v národních podnicích za vedení (nebo řádění) šéfů zvláštního ražení a odhaluje tak zásady (ne)fungování nakladatelství, potažmo celého státního zřízení.
 
Předkládá tak velmi vydařenou momentku tehdejšího světa plnou dobových hlášek a průpovídek, sepsanou lehkým a pestrým jazykem, kterému porozumí i ti, pro něž je tato doba již na hony vzdálená.  Toto absurdní vyprávění o absurdních časech je zároveň velmi lidské, pravdivé a smutné, ale zároveň neobyčejně vtipné, kdy ironii a sarkasmus plynule střídá čistý humor, která čtenáře upřímně rozesměje. Vhodné jazykové prostředky pak souladí s barevnými a plastickými charaktery a celý příběh má dynamiku.

Hanino mládí a optimismus stojí v přímém kontrastu s tehdejší dramatickou situací, kdy se i ona osobně musí vypořádat s velkým zásahem do života – nuceným odchodem ze školy a zdánlivě bezdůvodným uvězněním otce; její naivita se dostává do sporu s protřelostí a intrikami „kádrovníků“.
 
Přesto není Hana jen příběhem doby, jak by se mohlo zdát, ale příběhem člověka, ve kterém se ona doba odráží a která ho, ať chce, nebo ne, mění.

Náhled knihy

Recenze

Na tento kousek jsem byla velmi zvědavá a moc jsem se na knihu těšila. Když mi přišla malá útlounká knížečka, hodně mě to překvapilo, ale byla mi sympatická hned na první pohled. Vevnitř se totiž kromě velmi zajímavého příběhu skrývají i koláže samotného autora a jeho přítele Fera Jablonovského.Pavel Taussig nám dal prostřednictvím příběhu mladé Hany nahlédnout do prostředí národního podniku s názvem Slovenské nakladatelství beletrie. Tato útlounká kniha je výpovědí o padesátých letech minulého století, kdy zde vládli soudruzi, kteří mnohdy ani nevěděli, jaký podnik vlastně řídí. Je to hořkosladké vyprávění s mnohdy až absurdními momenty, ale takový tehdy život byl.
Celou recenzi si můžete přečíst na kniznistripky.cz

Hanin příběh se dělí na krátké kapitoly. I když na sebe navazují, každá z nich je jednou uzavřenou historkou ze života Hany, jejich blízkých a zaměstnanců nakladatelství. Povídky jsou humorné a místy absurdní, ale budou bavit pouze čtenáře, kteří danou dobu buď zažili, mají o ní dostatek informací nebo se o ni zajímají. Těm ostatním kniha moc neřekne. Kniha je oživená dobovými hláškami a kromě originálního příběhu, který se ukrývá na jejich stranách, zaujme i vydařenou grafickou úpravou.
Celou recenzi si můžete přečíst na lacultura.cz

O autorovi

Taussig Pavel

Spisovatel, publicista a výtvarník. Narodil se 24. listopadu 1933 v Bratislavě. V roce 1944 byl spolu s rodiči odvezen do koncentračního tábora Auschwitz, poté přežil pochod smrti a tábory Mauthausen, Melk a Gunskirchen. V červenci 1945 se vrátil zpět do Bratislavy a po pobytu v léčebných ústavech nastoupil v roce 1946 na gymnázium. Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Bratislavě. Pracoval jako knihovník,…

Další informace

Tištěná kniha

Formát / stran: 120×165, 264 stran
Datum vydání: 19. 8. 2021
ISBN: 978-80-271-3013-9

E-kniha

Velikost: 5.82 MB | 5.82 MB | 7.35 MB

Novinky