Logo

Knihy plné emocí

Winter-Neprakta Jiří

Neprakta byl název „firmy na výrobu kresleného humoru“ a zároveň umělecký pseudonym dvou tvůrců – karikaturistů a humoristů, novináře Bedřicha Kopecného a výtvarníka Jiřího Wintera. Firmu založili ve dnech 31. 10. až 1. 11. 1949. S humorem sobě vlastním nahlédli, že v lidově-demokratickém Československu bude vymýšlení legračních kreseb stěží patřit k lukrativní činnosti a této „firmě“ dali ironický název NEPRAKTA. Přes mnohá úskalí, která jim život kladl do cesty, se značka záhy dostala do povědomí čtenářů a jejich vtipy získaly velikou oblibu. Během dvaceti let spolupráce uveřejnili téměř deset tisíc obrázků a zařadili se mezi klasiky české karikatury. Když Bedřich Kopecný zemřel, pokračoval Winter v tvorbě pod jménem NEPRAKTA dalších třicet let, a to ve spolupráci s Miloslavem Švandrlíkem.

Rodák z pražských Holešovic zůstal celý život věrný Praze a městskému prostředí. Pro styl kresby, vycházející z omezených možností reprodukční techniky, je srovnáván s Josefem Ladou.
Za více než 50 let tvorby uveřejnil na 35 000 kreseb. Dosud nejplodnější český karikaturista je zapsán v Knize rekordů.


Kniha autora

Velká kniha vtipu – Jiří Winter-Neprakta

Velká kniha vtipu – Jiří Winter-Neprakta

Velká kniha vtipu přináší průřez tvorbou kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy Jiřího Wintera-Neprakty, který se proslavil svým svérázným humorem. Je považován za krále českého humoru. Obliba jeho vtipů je v tom, že dokázal vytěžit z jednoduchého námětu vždycky nějakou absurditu.

Novinky