Logo

Knihy plné emocí

9788027103706

Rozhovor s Robertem Bryndzou

3.6.2019

Kdy jste začal s profesionálním psaním?
Profesionálně jsem začal psát v době, kdy jsem po studiích herectví neměl žádnou práci a rozhodl jsem se, že si pro sebe napíšu divadelní hru. Jmenovala se Branko a Branka, byla o chorvatském kouzelníkovi a představil jsem ji na divadelním festivalu v Edinburghu. Její úspěch byl pro mě impulsem, abych se psaní začal věnovat ještě víc, tak jako jsem o tom v dětství snil.

Měl jste někdy nějaký spisovatelský vzor?
Asi Stephena Kinga. Mám hrozně rád nejen jeho romány, nejvíc asi Misery, ale i jeho knihu s názvem O psaní, což je zčásti autobiografie a zčásti úvahy o spisovatelském řemesle. Rád mám taky Thomase Harrise, autora knihy Mlčení jehňátek, to je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Postava, kterou ve filmovém zpracování hraje Jodie Fosterová, mě i částečně inspirovala k mé hlavní hrdince – Erice Fosterové. Podle mě je to totiž jedna z nejlépe napsaných ženských policistek. A mimo žánr detektivek a thrillerů si vážím Sue Townsendové, „stvořitelky“ postavy Adriana Molea.

Bryndza Robert
Mohlo by vás zajímat:
Bryndza Robert
Více informací o autorovi

Proč jste si vybral právě detektivní žánr?
Přestože jsem začal jako autor romantických komedií, detektivku jsem chtěl napsat odjakživa. Jednou jsem si řekl, že když to neudělám teď, i když je to risk, neudělám to nikdy. A tak se zrodila Dívka v ledu a celá série s Erikou Fosterovou.

Jak těžké je vytvořit napětí a napínavou linii příběhu?
Je to těžké. Obvykle napřed hodně přemýšlím, pak píšu a pak hodně krátím… Například jenom první kapitolu poslední vydané knihy – Smrtící tajnosti – jsem přepisoval třicetkrát, než jsem byl spokojený. To myslím dobře ilustruje, jak náročné to je.

S šéfinspektorkou Erikou už v ČR vyšlo 6 knih. Byla asi šťastná volba, že jste za hlavní hrdinku zvolil ženu, většinou se jedná o drsné chlapíky. Co vás k tomu vedlo?
Určitě to byla dobrá volba. Rozhodně bych nic neměnil, ani po těch třech letech. Navíc si myslím, že je rozhodně zajímavější psát ženskou hrdinku. Erika Fosterová je žena-detektiv pracující v prostředí, kde stále mužské pohlaví dominuje. To mi dává prostor pro zajímavé epizody. Erika totiž musí vynakládat skoro stejné úsilí na to, aby chytila vraha, jako na to, aby se prosadila a uhájila své postavení u policie.

Dívka v ledu
Mohlo by vás zajímat:
Dívka v ledu
Více informací o knize

Sice nemám problém jako autor „splynout“ s žádnou postavou, mužskou, ženskou, kladnou i zápornou, ale z těchto důvodů považuji ženské hrdinky za nosnější.

Jak dlouho vám většinou v hlavě zraje námět na další knihu?
To je těžké říct, protože některé části mám rozmyšlené dlouho dopředu. Ale asi by se dalo shrnout, že od nápadu k rukopisu se kniha rodí rok.

A už něco připravujete?
Ano, připravuji další detektivní sérii. Odehrává se také v Londýně a hlavní hrdinkou je Kate Marshallová. Dříve bývala policistkou s dobře rozjetou kariérou, ale její poslední případ se zamotal a skončil skandálem. Po patnácti letech se ale objeví případ, jehož modus operandi kopíruje tehdejší vraždy, a Kate se vrací, aby dokončila svou práci… Už mi zbývají jen poslední úpravy, takže se čtenáři na další knihu můžou těšit ještě letos.

Celý rozhovor na novinky.cz

Přečtěte si také: