Logo

Knihy plné emocí

Rozhovor s autorem knihy Tajemství skotské krve

7.6.2018
Rozhovor s autorem knihy Tajemství skotské krve

Honzo, vystudoval jste historii a klasickou archeologii, pracujete jako historik, publicista a odborný konzultant. Postupně jste si získal pověst a renomé jednoho z největších odborníků na dějiny a kulturu Skotska. Co vás k němu táhne a kde a kdy se tenhle váš zájem zrodil?

Skotsko je srdeční a osudová záležitost. Asi to neumím pořádně vysvětlit, ale bylo to ve mně odmalička. Líbila se mi skotská hudba, dudy na mě vždy působily velmi emotivně. Kdysi mě doslova ohromila už pouhá ukázka na film Statečné srdce. Patřičně namotivován jsem se v roce 1997 poprvé vydal do Skotska a už jsem tam nepřestal jezdit. Jako historika mě nadchly skotské dějiny, příběhy bojů za nezávislost, odvaha a hrdost Skotů. Asi to také souvisí s mým zaměřením na dějiny starověku, které nikdy nebude možné poznat tak jako dějiny 19. století. Pronikání Římanů do divoké Kaledonie, tak se Skotsku před dvěma tisíci lety říkalo, a jejich střety s původními obyvateli Pikty jsou pro mě fascinující. Stejně tak je ale velmi inspirující William Wallace nebo Robert Bruce a je mi blízký také osud horalů v 18. století, kdy naposledy v jakobitském povstání bojovali za svou svobodu. Nedopadlo to dobře. Naše Bílá hora je proti následným represím slabý odvar, ostatně události kolem jakobitského povstání roku 1745 jsou v současnosti poměrně populární díky románu a seriálu Cizinka. A pak tu jsou také skotské mýty, pověsti a legendy, představující nevyčerpatelný zdroj inspirace…

Mgr. Hrdina Jan
Mohlo by vás zajímat:
Mgr. Hrdina Jan
Více informací o autorovi

Takže dějiny pro vás představují práci i koníček zároveň. Váš další velký koníček jsou knížky. Je nějaký autor nebo dílo, které máte „vryté pod kůží“ a které vás ovlivnilo?

Jednoznačně si nejvíc vážím Arthura Conana Doyla, jeho smyslu pro detail, vypravěčského umění, originality a zároveň vědeckého přístupu. Je sice znám především jako autor Sherlocka Holmese, ale moje první setkání s ním byl Ztracený svět. Je zároveň autorem skvělých prací o dějinách. Umí pracovat s atmosférou, což řadě autorů chybí. Myslím, že Doyle také vystihuje to, co o psaní řekl jiný skotský spisovatel, Robert Louis Stevenson: „Každý člověk, který se rozhodne psát, má dva nesporné úkoly: věrnost faktům a jejich co nejlepší podání.“ O to se při psaní snažím i já. Ze současných autorů mě baví James Rollins, který dokáže ve svých románech míchat napínavý koktejl z historie a nejnovějších poznatků vědy.

Stevensonovo motto jste do jisté míry uplatnil i u své nejnovější knihy – Tajemství skotské krve – detektivního románu, který se odehrává ve Skotsku na konci 19. století. V něm kombinujete skutečné události, pověsti i vlastní fantazii…

Líbila se mi myšlenka napsat román, který vychází ze staré skotské pověsti, zasadit děj do reálného prostředí a prostřednictvím příběhu zároveň přiblížit dějiny a kulturu Skotska. Také mě bavilo pohrát si s postavami a na jedno hřiště přivést hrdiny smyšlené, skutečné historické osobnosti i postavy odkazující na jiná klasická díla. Pokud má být příběh uvěřitelný, měl by se co nejvíc přiblížit pravdě. A to se myslím povedlo.

Jak dlouho jste na knize pracoval? A máte při psaní nějaké rituály?

Nápad, kostra příběhu a první postavy se datují do roku 2004. Průběžně jsem pak studoval reálie, piloval charaktery, jména i vzezření postav a zároveň v hlavě vymýšlel děj. Mezitím jsem dokončil jiné knihy a nápad nechal zrát. Jsem trochu konzervativní, takže jsem dobrou třetinu románu napsal rukou, teprve poté přišla řada na klávesnici. Říkám, že jsem nejrychlejší datel v republice, protože převážně píšu jedním prstem, což vzniklo tak, že jsem původně začínal psát na starém psacím stroji, kterému neustále ujížděl válec. Tak jsem ho jednou rukou držel a druhou psal. Tímto stylem jsem před hodně lety napsal řadu článků a celou knihu. Když jsem přešel na vyspělejší techniku, už to nešlo jinak. A mám to dodnes. Jsem mistrem pravého ukazováčku ?

Tajemství skotské krve
Mohlo by vás zajímat:
Tajemství skotské krve
Více informací o knize

Přečtěte si také: