Logo

Knihy plné emocí

9788027120697

Recenze: V mysli vraha

2.10.2019
Recenze: V mysli vraha

Mike Omer, v Čechách téměř neznámý, je původně novinář a vývojář počítačových her ve firmě Loadingames, ale v současné době nejvíce přemýšlí nad svou novou sérií detektivních thrillerů s forenzní psycholožkou Zoe Bentleyovou. Poté, co jsme měli možnost se s jeho tvorbou seznámit, nastalo ticho. Takhle dobře napsanou knihu v rámci krimi jsme dlouho neměli možnost recenzovat. Velmi výjimečný počin.

Omera jsme opravdu neznali. Letmo jsme kdysi zahlédli, že něco napsal a že se tomu čtenáři hluboce poklonili. Pak jsme na tohoto mladíka zapomněli a až připomínka nakladatelství Cosmopolis (GRADA) nám znovu otevřela oči. Jeho česky přeložená novinka „V mysli vraha“ je skvostná. Dokonce tak, že musíme předběhnout děj a zdůraznit, že závěrečná slovní i obrazová přestřelka je jak natažený špagát. Silná tak, že se vám klepou ruce, aby se něco nepo… Mika Omera jsme si všimli, zapamatovali a zcela jistě ho budeme sledovat i nadále.

Mohlo by vás zajímat:
Omer Mike
Více informací o autorovi

V recenzi Recenze Quiet Fury Books se uvádí, že „správná dávka humoru odlehčuje temný děj.“ S tím si dovolíme nesouhlasit.

Napínavá kniha totiž dominuje především prostředím a vnitřním světem. Jak máme rádi hledání vodítek a logických postupů při odhalení děje, v tomhle případě jsme se dostali do uzavřené místnosti, jakou v minulosti zaplnili dva brilantní herci: Max von Sydow a Jeffrey DeMunn v závěrečné scéně bijáku Občan X. Ano, Čikatilovo doznání a niterné pohnutky při vraždách a zohyzdění malých dětí.

K ději. Chicago, Illinois. Tři ženy byly nalezeny uškrcené, nabalzamované a naaranžované v pózách, jako by byly živé. K případu je přizvána horlivá a sebevědomá forenzní psycholožka Zoe Bentleyová a podivínský speciální agent FBI Tatum Gray. Zoe se musí pokusit pochopit vrahovu motivaci, doslova se mu dostat do hlavy, aby ho policie dokázala najít dřív, než zemřou další ženy. Během vyšetřování dostává Zoe podezřelé anonymní zásilky. Nikomu o nich neřekne, jejich obsah ale odkazuje k příšerným zločinům z minulosti. Z lovce se stává kořist a z minulosti děsivá přítomnost.

V mysli vraha
Mohlo by vás zajímat:
V mysli vraha
Více informací o knize

Jak už jsme řekli v úvodu, pro nás se stal děj jen okolním prostředím, v němž nás spisovatel Mike Omer držel za obě ruce i nohy. Snažili jsme se sice vnímat kulisy a dialogy (zejména scény s formaldehydem byly impozantní), ale nejvíc nás i přesto okouzlila ta vrahova mentalita. Z hlediska formálního pohledu je kniha členěna do dvou částí. První pohlíží na vyšetřování, druhá na vraha. Spojí se až ke konci a i kdybyste náhodou přišli na to, co se děje, ještě dříve, než dočtete, vůbec to nebude vadit.

Po všech stranách nás tenhle titul nenechal vydechnout. Jedná se o naprosto dokonalou sondu do hlavy magora, to nejde říci jinak, ve stejně brilantní režii Mika Omera. Osmdesát pět procent, tleskáme, chválíme a už nyní se těšíme na další pokračování.

Recenze vyšla na webu Krajskelisty.cz

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze