Logo

Knihy plné emocí

Recenze: Smrtící tajnosti

15.5.2019

Skupina policistů vedená Erikou Fosterovou pátrá po násilníkovi s plynovou maskou. Ten řádí v poklidné části Londýna a jeho oběti končí se šrámy na těle i na duši. Jedné noci je zavražděna atraktivní tanečnice burlesky a všechno nasvědčuje tomu, že i ona je jednou z obětí. Spokojí se však Erika s tímto řešením?

Robert Bryndza je mladý britský autor, který dlouhodobě pobývá na Slovensku se svým manželem Jánem. V literatuře se prosadil díky divadelním hrám, které se hrály v Anglii i Americe. Od psaní dramat přešel k filmovým scénářům a přes ně se dostal k žánru krimi. Jeho detektivní debut, krimi román Dívka v ledu zaznamenal nebývalý úspěch. Nadšení z něj byli jak čtenáři, tak i literární kritici. Následovalo několik volných pokračování, přičemž aktuální Smrtící tajnosti jsou šestým dílem série. Knihy Roberta Bryndzy u nás vydává nakladatelství Grada.

V Dívce v ledu se nám poprvé představila vyšetřovatelka a věčná průšvihářka Erika Fosterová. Erika pochází ze Slovenska, v Anglii žije více než pětadvacet let a v práci se jí podařilo získat hodnost detektiv šéfinspektor. Tahle atraktivní blondýna má ostré lokty, pěkně proříznutou pusu a za nic na světě nedokáže pochopit, proč by neměla dosáhnout stejně zářivé kariéry jako její mužští kolegové. V románu Smrtící tajnosti ji zastihneme jako zralou čtyřicátnici s několika problémy v osobním i pracovním životě.

Smrtící tajnosti
Mohlo by vás zajímat:
Smrtící tajnosti
Více informací o knize

Erika se dosud nevyrovnala se smrtí svého bývalého manžela. K tomu se přidávají trable s tchánem a ideální nejsou ani její vztahy s muži. A aby toho nebylo málo, ani v práci nemá na růžích ustláno. Erika je naštěstí ženská od rány, a tak se s ničím nepáře. Její chování můžou někteří hodnotit jako lehce asociální, ale o to víc se bude čtenář bavit. Smrtící tajnosti jsou krimi román s prvky thrilleru a klasické detektivky – hádanky. Erika se musí ponořit hluboko do minulosti a také musí šťourat v osobních životech obětí a podezřelých.

Bryndza je stejně jako jeho hlavní hrdinka brutálně upřímný a rozhodně se o něm nedá říct, že by byl nějak přehnaně útlocitný. Věci zásadně nazývá pravými jmény a s chutí boří společenská tabu. A je úplně jedno, zda jde o homosexualitu, rasismus anebo diskriminaci žen ve společnosti. Smrtící tajnosti jsou nejen parádní detektivka plná překvapení, ale také kritický společenský román ze soudobé Anglie. Bryndza kašle na nějaké společenské škatulky, proto počítejte s tím, že vraždit může příslušník společenské smetánky stejně jako bezdomovec.

Bryndza Robert
Mohlo by vás zajímat:
Bryndza Robert
Více informací o autorovi

Bryndzovi nečiní potíže udržet vás v permanentní nejistotě a bdělosti. Zápletky jsou příjemně komplikované, a i když jsou tu dodržena všechna pravidla žánru, neexistuje možnost, že byste záhady vyřešili dříve než Erika. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, dialogy mají švih a je zřejmé, že to autor umí se slovy. Smrtící tajnosti vyvolají emoce a nebojím se říct, že právě tento díl je zatím nejlepší. Těšte se na napínavé vyšetřování, šokující zvraty a velkolepé finále. Robert Bryndza si nasadil vysokou laťku, proto jsem velice zvědavá, s čím přijde příště.

Recenze vyšla na webu Knihcentrum.cz

Přečtěte si také:

Recenze: Iluze pravdy
Iluze pravdy

Styl psaní pana Vaněčka je skvělý, kniha Iluze pravdy se čte daleko lépe než Mlýn. Knihu jsem měla přečtenou během…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Tiché zlo
Tiché zlo

Tahle detektivka vypadá úplně normálně: hlavnímu hrdinovi zabijí nejlepšího kámoše. Policie ho pochopitelně podezírá, protože našel tělo, a sám cítí…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Malé sladké lži
Malé sladké lži

Caz Frear přináší svoje Malé sladké lži, které potěší příznivce detektivek a napínavých románů. Přestože její jméno zatím nepatří mezi…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze