Logo

Knihy plné emocí

Recenze knihy Strážce nádrže

11.11.2018
Recenze knihy Strážce nádrže

Starý strážce vodní nádrže Jiří Smrček si dopisuje s generálním ředitelem povodí. Jsou to zprávy o stavu přehrady, ale také o stavu jeho duše. Nevadí, že ředitel ani na jeden z jeho 23 dopisů neodpoví. Smrček, bývalý venkovský učitel, na sebe prozrazuje i věci, které každému nesvěříme. Je zjitřený úkolem, který ho zaskočil: má najít mezi spoluobčany obce Horní Znělá svého nástupce. Bude to plukovník Dekl, nebo někdo jiný? Je možné, aby to bylo veselé čtení? Pokusil jsem se o to.

„Již po roce našeho soužití si u mě vysloužila přezdívku Měňák. Nebylo jitra, aby neřekla: Mě ňák škrábe v krku. Nebo: Mně ňák není nejlíp. A hned se na cestu do školy posilnila Starou mysliveckou nebo Becherovkou.“

Zdeněk Svěrák je populární český dramatik, scenárista, herec, spisovatel a textař. Původním povoláním učitel českého jazyka nastoupil po 4 letech pedagogického působení jako redaktor do Českého rozhlasu. Zde se stal jedním z autorů rozhlasového pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v němž vznikla postava českého velikána a génia Járy Cimrmana.
Během svého působení na české mediální scéně vytvořil Zdeněk Svěrák několik hvězdných dvojic. S Ladislavem Smoljakem psali již dnes legendární divadelní hry pro domovské Žižkovské divadlo Járy Cimrmana a společně se podíleli na úspěšných filmových komediích, z nichž slavné hlášky znají lidé všech generací. Spolu s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem napsal Zdeněk Svěrák více než 500 písniček, které se stále těší velké oblibě, a to nejen u dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů. A konečně se svým synem Janem realizovali úspěšné filmy, z nichž slavný Kolja obdržel filmového Oskara.

Strážce nádrže
Mohlo by vás zajímat:
Strážce nádrže
Více informací o knize

Tato útlá knížka s názvem Strážce nádrže je naprostým pohlazením pro duši. Pana Svěráka znám, tak jako asi každý jiný, ale jeho knižní tvorba mi stále unikala. Až teď se mi dostala do ruky tato kniha a příběh v ní mě uchvátil. Ač to není nejveselejší téma, autor jej podává takovým způsobem, že se všemu smějete, máte dobrou náladu, užíváte si každou stránku a přejete si, aby to neskončilo. Někdy člověk opravdu potřebuje vypnout a pokud sáhne po této knize, nemůže přestřelit.

Hlavní hrdina, Jiří Smrček, je už postarší pán, který je zaměstnanec povodí a stará se o nádrž. Dbá na to, aby průtoky byly správné, aby se neprotrhla, pokud je potřeba, spraví či zalepí… Jednoho dne za ním přijede pan Anděl, což je něco jako zástupce ředitele povodí a sdělí mu, že bude muset skončit. A tak pan Smrček, protože zná nejen všechno okolo nádrže, ale také lidi ve své vesnici Horní Znělá nejlíp, se pustí do rozjímání, kdo by byl jeho nejlepším pokračovatelem.

Celý příběh je psán formou jednostranných dopisů generálnímu řediteli povodí. Hrdina podává informace nejen o stavu nádrže, ale i o sobě, to především. O tom, co se děje u nich na vesnici, vzpomíná na svá mladá léta, kdy ještě učil na venkovské škole nebo na to, jak pracoval na OPBH. Skrz tyto dopisy čtenář skvěle pozná hlavní postavu, oblíbí si ji a můžu vám říct, že takového pana Smrčka by chtěl každý za souseda. Hodného, pozorného, vtipného, obětavého… No, jednoduše samé superlativa.

„Ani já se svou obstojnou středoškolskou angličtinou těm písním nerozumím. Nerozpoznám, že „íčovas“ je „each of us“, což mi vysvětlila moje neteř. Nebo že „gimiké gimilá“ je „give me care, give me love“.

I když jsem zprvu byla trochu skeptická k této knize, musím uznat, že pan Svěrák opravdu umí psát vtipně a trefně. Některé jeho popisy mne pobavily a ač se týkaly třeba nešťastných událostí, dokázal do nich dát trochu naděje a laskavého humoru, takže nepůsobily pesimistickým dojmem. Ba naopak.
Strážce nádrže je dle mého přesně ten typ knihy, který by si měl přečíst někdo, komu se dějí špatné věci. Aby věděl, že na konci tunelu je vždy světlo.

V knize najdete i pár ilustrací, o které se postarala paní Zdeňka Hušková a i když je jich málo, přece jen to svým, kouzelným způsobem, zpestří celý příběh. Pokud hledáte nějakou oddechovou knihu, která ovšem bude mít hlavu i patu, kde se hrdinům neději jen samé dobré věci a všechno nedopadne jen dobře, určitě se podívejte po tomto titulu.

Strážce nádrže, ač nemá ani sto stran, dá čtenáři mnoho. A to nejdůležitější je právě to pohlazení, ten klid, který budete při čtení cítit. Já si všechno užila na maximum a jsem opravdu velmi překvapená, jakým stylem je kniha napsána. Jak na mě působila. Jak mne ukonejšila. Až mám teď hrůzu se pustit do nějakého thrilleru.

Recenze vyšla na darameganknihy.blogspot.com

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze