Logo

Knihy plné emocí

Recenze knihy Malé sladké lži

16.7.2019

Caz Frear přináší svoje Malé sladké lži, které potěší příznivce detektivek a napínavých románů. Přestože její jméno zatím nepatří mezi literární elitu, brzy se to může změnit. Při vytváření debutu si autor nikdy nemůže být jist, jestli svým stylem psaní nebo obsahem knihy dokáže zaujmout větší počet fanoušků. Navíc v detektivním žánru je opravdu velká konkurence, takže prosadit se není vůbec jednoduché. Britské spisovatelce Caz Frear se to rozhodně povedlo.

Cat Kinsellová je detektivem na oddělení vražd. Ve svém posledním případu musí řešit vraždu ženy jménem Alice, která byla nalezena nedaleko hospody Catina otce. Díky tomu se začíná v myšlenkách vracet ke svému dětství, které doprovázelo množství otcových lží. Přistihla ho totiž při flirtování s dívkou jménem Maryanne, která o něco později zmizí. Proč se okolo otce dějí podobné věci a opravdu je to jen náhoda nebo má vražda a pohřešování něco společného?

Mohlo by vás zajímat:
Frearová Caz
Více informací o autorovi

V první řadě se pojďme podívat na hlavní postavu. Cat Kinsellová je vlastně takový obyčejná ženská. Svůj život zasvětila práci, díky čemuž nemá příliš času na vážný vztah. Líbí se mi na ní, že působí velice realisticky. Jako každý člověk dělá chyby a přešlapy, ale má jasně stanové priority. Na někoho může působit trochu nesympaticky díky nevraživosti vůči rodinným příslušníkům. No nechová se k nim příliš hezky a vlastně je od sebe dost odstrkuje.

Další zajímavou věcí je fakt, že je vlastně jednou z těch níže postavených policistů. Vzhlíží ke své nekompromisní šéfce i dobráckému kolegovi, kteří jsou oba služebně starší a zkušenější. Obzvláště mužského parťáka má vlastně trochu jako náhradního otce. Proto jsem velice zvědavý na další Catin vývoj.

Vedle ní je tu řada parťáků, kteří zase mají lepší (i když trochu obhroublejší) smysl pro humor. Dočkáte se několika neslušných vtípků. No prostě chlapy. Celkově je v knize zainteresováno poměrně hodně postav, jejich důležitost se samozřejmě různí. Všichni ovšem mají své opodstatnění. Ať už jsou významní pro samotnou scénu nebo se vás snaží svést na špatnou stopu.

Většina děje odehrává v městských kulisách. Trochu zde schází vlídnost vesnických poměrů nebo krásy přírody. Prostě jeto klasická všední realita ve městě, kde se lidi příliš neznají a na sousedy přesto házejí špínu. Dočkáte se i klasické putyky a trochu gangsterského nebo chcete-li mafiánského prostředí.

Malé sladké lži
Mohlo by vás zajímat:
Malé sladké lži
Více informací o knize

Na začátku se trestný čin tváří jako obyčejná vražda, ale postupem času se celá zápletka promění v daleko komplikovanější událost. Jestliže jste příznivci poctivých detektivek, rozhodně se u této nebudete nudit. Nabízí důkladné vyšetřování, řadu odboček a postupné odhalování skutečností, které přivedou policisty na stopu pachatele.

Velice zajímavé jsou i návraty hlavní postavy do minulosti, jejichž důležitost pochopíte až později. Zároveň seznamují čtenáře se soukromím policistky, zejména s jejími rodinnými problémy. Pozadí jejího života hraje velice důležitou roli a přispívá k udržení čtenářovi pozornosti.

Kniha Malé sladké lži zvítězila v literární soutěži Richard & Judy Search for a Bestseller a dostala ocenění debut roku. A my se tomu rozhodně nedivíme. Je na ní znát poctivá spisovatelská práce, dokonalé souznění autorky s postavami, a především výborně promyšlená zápletka.

Uvidíme, kam se celá série později posune a jestli si získá ještě větší pozornost. Autorka Caz Frear by se mohla časem postavit třeba po bok Roberta Bryndzy, který je velice úspěšným tvůrcem podobných románů. A shodou okolností ho u nás vydává stejné nakladatelství – Grada.

Recenze vyšla na webu Cbdb.cz

Přečtěte si také:

Recenze: Hitlerovy ukradené děti
Hitlerovy ukradené děti

„Muže… je nutné postřílet, ženy pozatýkat a poslat do koncentračních táborů a děti je nutné vyrvat z jejich vlasti a…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: V mysli vraha
V mysli vraha

Mike Omer, v Čechách téměř neznámý, je původně novinář a vývojář počítačových her ve firmě Loadingames, ale v současné době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Iluze pravdy
Iluze pravdy

Styl psaní pana Vaněčka je skvělý, kniha Iluze pravdy se čte daleko lépe než Mlýn. Knihu jsem měla přečtenou během…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze