Logo

Knihy plné emocí

9788027128976

RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza

4.11.2019

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového vraha, kterému novináři začali přezdívat Kanibal z Nine Elms.

Tento případ se jí podařilo vyšetřit, ale málem při něm přišla o život. Po uzavření případu a soudním líčení se však stala obětním beránkem a musela odejít od policie.

Nyní se snaží vést obyčejný život. Žije v domku na pláži a přednáší na univerzitě kriminologii, spolu se svým asistentem Tristanem Harperem, kterému je něco málo přes dvacet.

„KANIBAL Z NINE ELMS,“ rozzářil se nadpis na ohromném plátně.
Jakmile plátno zaplnila fotografie z místa činu, ozvalo se kolektivní zalapání po dechu. Snímek byl pořízen na autovrakovišti. Nahé tělo mladé dívky leželo na boku v kalném blátě vedle rezavých a napůl sešrotovaných aut. Hromady nepoužitelných vozidel se táhly do dálky a v pozadí se rýsovalo mlhavé londýnské panorama se dvěma komíny elektrárny Battersea. Na vršku hromady aut seděla osamělá vrána a shlížela na tělo mladé dívky. Bláto a skutečnost, že tělo bylo vystavené vlivům počasí, mu dodávaly barvu rzi. Jako by se jednalo o kov. O nějaký malý groteskní předmět, kterého se majitel zbavil.
„Kurz, na který jste se přihlásili, se nazývá Ikony zločinu. Název reflektuje, jak jsme my jako společnost posedlí vraždou a sériovými vrahy…

Minulost se však vrátí ve chvíli, kdy Kate dorazí e-mail s žádostí o pomoc, při nalezení těla léta nezvěstné mladé slečny, jejíž rodiče by ji rádi konečně pohřbili.

Tento e-mail přichází v době, kdy policie vyšetřuje případ sériových vražd mladých dívek, které až nebezpečně připomínají případ Kanibala z Nine Elms, který Kate před lety úspěšně vyřešila.

Kate se tak nevrací jen bolestné vzpomínky na minulost, ale i policejní instinkty. Kate se proto, spolu se svým asistentem, ujímá vyšetřování v roli soukromého detektiva a je odhodlaná dopadnout vraha napodobitele, stůj co stůj.

Robert Bryndza je u nás známý díky své sérii s neohroženou Erikou Fosterovou. Mnoho z nás bylo jistě v šoku, když jsme se dozvěděli, že si dává s Eričinými případy stopku. Nicméně nemusíme mít strach, že by autor pověsil psaní na hřebík. Nyní totiž přichází s novou sérií, kde bude hrát hlavní roli Kate Marshallová, spolu se svým mladým asistentem.

Bryndza Robert
Mohlo by vás zajímat:
Bryndza Robert
Více informací o autorovi

Mnoho čtenářů jistě napadne, zda nestvořil další Eriku, pouze v jiném kabátku a já se nedivím, mne tato myšlenka totiž napadla taky.
Pojďme se tedy podívat, jaká je jeho první kniha z nové série a zda naplnila má očekávání.

Obálka je vyvedena v jednoduchém stylu, kdy hlavním motivem je nůž na bílém podkladu, spolu s názvem knihy, vyvedeným v krvavě rudé barvě. Nechybí ani punc světového bestselleru #1.

Kniha obsahuje celkem 72 kapitol, pět z nich se odehrává na podzim roku 1995, zbytek pak o patnáct let později, v září roku 2010. Kapitoly jsou značeny číslovkou.

Ti z vás, kteří mne sledují, jistě ví, že jsem nadšeným čtenářem autorových knih. Možná právě proto jsem měla strach, jak se vypořádá s novou sérií. Hlavou se mi honila spousta otázek, hlavně jsem měla obavy, jak se popere s postavou vyšetřovatelky. Ke knize jsem proto, chtě nechtě, přistupovala s velkým očekáváním a zároveň s jistými obavami., které nakonec nebyly naplněny.

Kate Marshallová je báječná ženská, která to po uzavření případu neměla jednoduché. Nejen rekonvalescence, ale také hon na obětního beránka si vzaly svou daň. Dlouhou dobu se proto potýkala nejen s psychickými problémy, ze kterých se však, spolu s pomocí okolí, dokázala vyhrabat a zase začít žít relativně normálním životem.

U studentů je oblíbená a se svým asistentem si skvěle rozumí. Díky svým zkušenostem a jeho mládí, jej při vyšetřování učí nejen policejním praktikám. Mají mezi sebou silné pouto a báječně se navzájem doplňují.

Kanibal z Nine Elms
Mohlo by vás zajímat:
Kanibal z Nine Elms
Více informací o knize

Autor se do příběhu pořádně obul a nebál se ani detailnějších popisů obětí vražd, což může mnohé trochu šokovat. Přesto nešel úplně do hloubky, jak bývá zvykem například u severských detektivek. Vyprávění je dynamické a plné akce a napětí, nechybí zde ani spousta zvratů, při kterých budete nevěřícně kroutit hlavou s pusou otevřenou dokořán.

V knize nesledujeme pouze vyšetřování nových vražd, ale ocitáme se i v psychiatrické věznici, kde je uvězněn sériový vrah, kterého Kate před lety dopadla. Sledujeme jeho myšlenky, plány i vzpoury a věřte, že se nejedná jen o nějaké malichernosti, které by zkoušel na tamní personál.
Jelikož své oběti nejen zabíjel, ale také pokousal, má zhruba stejný režim, jako jeho známější „kolega“ Hannibal Lecter.

Troufám si tvrdit, že je Robert Bryndza právě v nejlepší formě a důkazem je právě Kanibal z Nine Elms. Neskutečně čtivá kniha, kterou nebudete chtít dát z ruky dříve, než dočtete poslední stránku. Skvěle propracovaný děj, spolu se sympatickým duem v hlavní roli si jistě oblíbíte a budete nedočkavě vyhlížet další díl.
Autor nemohl začít novou sérii lépe, jeho příběhy jsou jako droga a já nutně potřebuji další dávku.

Věřím, že série s Kate Marshallovou se stane vaší srdcovkou a mnoha čtenářům jistě vykouzlí úsměv na tváři pod vánočním stromečkem.

Recenze vyšla na webu Pinkyvknihach.blogspot.com

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

„Kate otevřela knížku a spěšně prolistovala stránky. Ze všeho nejdřív si všimla podpisu a okouzlujícího věnování od Enid. Shnij v…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze