Logo

Knihy plné emocí

Recenze: Hitlerovy ukradené děti

8.10.2019

„Muže… je nutné postřílet, ženy pozatýkat a poslat do koncentračních táborů a děti je nutné vyrvat z jejich vlasti a namísto toho ubytovat na území staré Říše.“

„Před více než sedmdesáti lety jsem byla dárečkem pro Adolfa Hitlera. Jako miminko mě ukradli a stala jsem se součástí jednoho ze zrůdných nacistických projektů: Lebensbornu.“ Program Lebensborn, výtvor Heinricha Himmlera, unesl až půl milionu dětí z celé Evropy. Prostřednictvím procesu nazvaného germanizace se měly stát příští generací árijské rasy během druhé fáze konečného řešení. V létě roku 1942 museli rodiče napříč nacisty okupovanou Jugoslávií podrobit své děti zdravotním kontrolám určeným k posouzení rasové čistoty. Jednomu takovému dítěti, Erice Matkové, bylo pouhých devět měsíců, když nacističtí lékaři prohlásili, že je vhodná k tomu, aby byla „dítě Hitlera“. Převezli ji do Německa a umístili k politicky prověřeným pěstounům. Z Eriky se stala Ingrid von Oelhafen. O mnoho let později začala Ingrid odhalovat pravdu o své identitě. Přestože s blížícím se koncem války nacisté mnoho záznamů o projektu Lebensborn zničili, podařilo se jí objevit dokumenty a důkazy, které ji zavedly zpět do místa narození a k její původní rodině. Postupně tak odhalila a zrekonstruovala celý svůj příběh – příběh Hitlerova ukradeného dítěte.

Na téma holocaustu jsem přečetla již mnoho a mnoho knih. Pořád vychází nové, pořád zjišťuji další informace, ale Hitlerovy ukradené děti jsou pro mne naprosto unikátní, protože až tady jsem se dozvěděla o tom, že existoval Lebensborn, germanizace malých dětí, které byly podle různých měřítek rozděleny do skupin a poté odebrány vlastním rodičům a předány do východy německým občanům.

Tahle „novinka“ ve mě vyvolala doslova šok a samotný příběh Ingrid pro mne dostal nový, mnohem větší rozměr.

V této knize se neocitnete v koncentračním táboře, ale budete žít život malé holčičky, poté i dospělé ženy, která ve svém dětství nikdy nepocítila rodičovskou lásku a něhu. Postupně, jak vyrůstala, získávala určité kousíčky skládanky, a po spojení všeho, co se dozvěděla, zjistila, že ta, kterou považovala za její matku, není její krev a tam začalo hledání její identity a toho, kdo vlastně je, odkud pochází a proč nebyla a není se svými rodiči.

Bylo neskutečné číst, co všechno musela Ingrid podstoupit, a to teď nemluvím jen o jejím hledání vlastní minulosti.
Ale také jakým podmínkám musela čelit, když chtěla studovat nebo někde vycestovat. Jak s ní bylo manipulováno a jak se jen málokdy vzepřela své „nevlastní“ matce.

Hitlerovy ukradené děti
Mohlo by vás zajímat:
Hitlerovy ukradené děti
Více informací o knize

V tomto čtení se ocitnete na začátku v knihy v době, kdy Třetí říše vše ovládala, pak budete svědky jejího úpadku, poté se dostanete až pádu Berlínské zdi, otevření hranic… Je zde spousta historických událostí, které znáte a díky hlavní hrdince si je zase o něco přiblížíte, protože se na ně budete dívat očima „obyčejné“ německé ženy.

„Musím dál pátrat po čemkoliv, co mi pomůže zjistit, kdo byli mí skuteční rodiče a kde jsou pohřbení. Pak splním svou povinnost jakožto jejich syn. Vzdám svým rodičům čest.“

Hitlerovy ukradené děti je další knihou, kterou by si měli přečíst všichni, jenž se o toto téma zajímají, ale také ti, kteří si neváží toho, co dnes mají. Tehdy mnoho lidí nemělo nic. Museli se o všechno zasloužit. Tvrdě pracovat, tvrdě bojovat, tvrdě si jít za lepším životem a ne všem se to vždy podařilo.
Když jsem si já tuto knihu přečetla, zjistila jsem, že mám v sobě ještě více síly, než jsem si myslela. Nejen, že mi autorka dala nové informace, o kterých jsem nic nevěděla, ale také mě nějakým způsobem nakopla, protože když chcete a uděláte pro to vše, není možné, aby se aspoň částečný úspěch nekonal.

Kapitoly jsou příjemně dlouhé, ale stejně to nikdo řešit nebude, protože je děj napsán velmi poutavě a vy nebudete chtít přestat, dokud se nedozvíte, jak to s Ingrid dopadne. A v tu chvíli, ač budete žít její život, si ani neuvědomíte, kolik takových cizích dětí v cizích rodinách vyrůstalo proto, aby Třetí říše zachovala budoucnost árijské rasy.

Pokud vyhledáváte tento žánr, rozhodně si tuto knihu nenechejte ujít, kupte si ji. A doporučte ji i svým známým, opět další čtenářsky zajímavá část naší minulosti, která by neměla být zapomenuta a mělo by se mluvit o tom, jaké následky měly, a až kam dosahovaly, mocenské drápy Hitlera a jeho nohsledů.

Recenze vyšla na webu Daramegan.cz

Pokud vás recenze zaujala, přečtěte si ukázku z této knihy.

Přečtěte si také:

Recenze: V mysli vraha
V mysli vraha

Mike Omer, v Čechách téměř neznámý, je původně novinář a vývojář počítačových her ve firmě Loadingames, ale v současné době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Iluze pravdy
Iluze pravdy

Styl psaní pana Vaněčka je skvělý, kniha Iluze pravdy se čte daleko lépe než Mlýn. Knihu jsem měla přečtenou během…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Tiché zlo
Tiché zlo

Tahle detektivka vypadá úplně normálně: hlavnímu hrdinovi zabijí nejlepšího kámoše. Policie ho pochopitelně podezírá, protože našel tělo, a sám cítí…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze