Logo

Knihy plné emocí

Kniha podle skutečných událostí a dle předlohy k filmu Narušitel

16.1.2019

Obsahem knihy podle skutečné události a filmu mladého režiséra Davida Baldy je silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů a nekonečné lásky k létání. Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život. Z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů.

NA KŘÍDLECH ZA SVOBODOU

Čtveřice kamarádů a jejich letecký instruktor spolu létají a slouží v armádě dlouhé roky.
Když se po patnácti letech začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při jeho pokusu o přelet na Západ, hlavní hrdina cítí, že už nechce dál vtéto zemi žít a vychovávat své malé syny. Nemá jinou možnost, než se pokusit o to samé, co před lety sám doporučil starému pilotovi RAF.

„Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání narušitele státní hranice, kteří míří na Západ za svobodou.

Teď se o stejně zoufalý útěk za svobodou musí pokusit i on. Už není cesty zpět! Podaří se mu uniknout Státní bezpečnosti a dostat se do bezpečí?

Ukázka z knihy

Motor letadla dramaticky vrčí, jako by to podtrhovalo, že teď jde o všechno, už není cesty zpět. Pilot se snaží zachovat klid, ale jeho oči mluví za něj – má strach. Ví, že riskantní přelet státní hranice je jediná šance na záchranu rodiny před agenty StB.  Jestli to praskne, bude po všem! Ale už to nejde zastavit, přestože zrada může přijít v každé vteřině, úplně nečekaně. Jeho letoun C-105 smetanově bílé barvy s tmavě modrými a rudě červenými pruhy prolítává mraky blízko nad zemí, zatímco auto s manželkou a mladším synem ujíždí někde pod ním. Otec přesvědčuje sebe i svého staršího syna, který je s ním na palubě, že všechno zvládnou.

Přesto se syn ještě jednou zeptá: „Nemůže nás ta stíhačka najít, tati? “Odpověď zní přesvědčivě: „Neboj, vím, jak se jim schovat v mracích.“

Delší ukázku z knihy Narušitel si můžete prohlédnout na webu Grada.cz.

Kdo je David Balda?

David Balda (* 26. února 2000) je královéhradeckým rodákem. Začínal tvorbou krátkých dokumentů. Ve svých 16 letech natočil první film s názvem Pomsta, který slavil úspěch i na televizních obrazovkách ČT. O rok později bylo natočeno drama Nevinná krutost, a v roce 2018 dokončil natáčení celovečerního filmu Narušitel o armádních leteckých stíhačích z dob socialismu, inspirovaný příběhem jeho dědy. Ve filmu se představí herecká esa jako Jiří Dvořák, Petr Kostka, Stanislav Zindulka nebo Veronika Arichteva.

Přečtěte si také: