Logo

Knihy plné emocí

Jaký byl svět filmu a špionáže nejen v předválečném Československu?

30.4.2018

Třicátá a čtyřicátá léta 20. století dodnes nejsou přes snahu historiků dokonale probádána. Co se dělo v ČSR před 2. sv. válkou a co za Protektorátu Čechy a Morava? A co předcházelo atentátu na Reinharda Heydricha?

Československo “zaznamenalo” od svého vzniku několik velmi zásadních milníků. Velmi krušná byla například třicátá a čtyřicátá léta minulého století. Tedy doba, která znamenala rozmach Hitlerovy Třetí říše, později ale zároveň její pád.

V té době byla pro ČSR vzhledem k dění v Německu extrémně důležitá zpravodajská činnost. Ta získávala čím dál vyšší kvalitu zejména v době, kdy ji vedl František Moravec. Samozřejmě to ale spočívalo nejen ve správné organizaci, schopném týmu a správném umístění agentů.

Postaveno na skutečných historických faktech

Třicátá léta znamenala enormní hledání agentů a následně informací, kterých nebylo k obraně národa a vlasti nikdy dost. A právě tomuto období naší historie se věnuje například ve svém románu Provedu! tajemný autor Martin X. Nutno podotknout, že jde o velmi netradiční román zachycující především léta před atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Martin X. tak zachycuje ve své knize – která je postavena na skutečných historických událostech – nejen osudy hlavních hrdinů, ale rovněž události, motivy, celkové rozpoložení, nechává čtenáře více nahlédnout do filmového světa, do světa herců, režisérů, scénáristů, ale rovněž filmových producentů a magnátů. A abych nezapomněl – výraznou měrou se zabývá zpravodajstvím (myšleno špionáží a tajnými agenty).

Autor románu Provedu! nastudoval dle svých vyjádření (a je to poznat i při čtení) archivní prameny a dostal se k velkému množství faktů, na jejichž základě zrekonstruoval několik dějových linií, které se v několika místech protínají a vrcholí smrtí Reinharda Heydricha.

Skutečné osobnosti dějin i světa filmu

V románu Provedu! vystupují rovněž skutečné osobnosti československých a světových dějin. Příkladem šéf druhého oddělení Hlavního štábu, tedy vojenské zpravodajské služby, František Moravec, dále generál a premiér protektorátní vlády z let 1939-1941 Alois Eliáš. Právě Eliáš byl jediným premiérem okupované země, kterého nacisté popravili (za spolupráci s odbojem).

Nechybí ale samozřejmě ani Reinhard Heydrich, Heinrich Himmler, Joseph Goebbels a jeho žena Magda, Karl Hanke. Ze světa filmu zde vystupuje třeba Lída Baarová, režisér Otakar Vávra, Felix de la Cámara, první český filmový magnát Miloš Havel (strýc pozdějšího čs. a českého prezidenta Václava Havla) či jeden z nejslavnějších německých filmových milovníků Gustav Fröhlich (někdejší partner Baarové).

A aby toho nebylo málo, přidává nám autor knihy Provedu! rovněž jména některých profašistických novinářů, např. Karla Lažnovského (případ Eliášových chlebíčků je v knize rovněž využit), nebo známého okultisty a agenta Sicherheitsdienstu Jiřího Arvéda Smíchovského, který později zřejmě udal třeba dalšího okultistu v románu vystupujícího – Jana Kefera.

Nechybí ani nádech erotiky a sexu

Hlavním hrdinou románu Martina X. Provedu! je novinář, filmový scénárista a Moravcův tajný agent Adam Rokl, v knize ještě vystupuje řada dalších osob mimo těch výše vyjmenovaných, za zmínku však stojí ještě i tajemná paní Renata. Žena, s kterou se Adam seznámí na večírku smetánky, on v masce Zora mstitele, ona samozřejmě rovněž se škraboškou.

Později autor čtenáři pro zpestření už tak velmi zajímavého děje přidává ještě něco navrch – skvěle napsané erotické scény Adama a paní Renaty. Ty ale mají nádech tajemna a erotiky v rámci “jedné velké sexuální hry”, ovšem s notnou dávkou elegance. Autor přitom tyto pasáže dokáže napsat tak, aby nepohoršovaly puritány ani zkušené sexuální harcovníky a nenarušily, ale naopak vhodně doplnily extrémně zajímavé jádro příběhu.

V románu se dočkáme ale i takových scén, kdy Adam šermuje s Reinhardem Heydrichem, kdy shání milence jedné z Moravcových agentek, která je posedlá sexem (o ní se zmiňuje generál Fr. Moravec i ve svých pamětech – ZDE). Dostane se ale také na Dívku v modrém, která je dodnes považována za jednu z nejlepších rolí Lídy Baarové. Více už však prozrazovat nehodlám, abych nikomu nevzal možnost vlastní četby tohoto velmi zdařilého románu.

Provedu!
Mohlo by vás zajímat:
Provedu!
Více informací o knize

Kdo je tajemný Martin X.

Autor knihy Provedu!, Martin X., je novinář, který se už léta pohybuje mezi lidmi „na hraně zákona“. Věnuje se starším i současným kauzám a případům.

Svou pravou (občanskou) identitu údajně neskrývá proto, že by se cítil ohrožen, ale aby mohl nadále pronikat do světa podsvětí a získávat další informace, které by mohly pomoci vyřešit další záhady nejen českého zločinu nebo historie.

Jeho prvotinou na knižním poli byla detektivka Vražda v Průhonickém parku, která vyšla v roce 2015. Tehdy Martin X. pracoval jako reportér krimi časopisu a při přípravě reportáže o zcela jiném zločinu začal odkrývat indicie, jež ho na konci jeho pátrání dovedly k vyřešení hned dvou vražd.

Co lze také říci

Martin X. vzal své čtenáře na exkurz do nejen pro Čechy a Slováky krušných let 1935 až 1947 prostřednictvím tak trochu netradičního románu se stylovým názvem Provedu! Ten čtenářům přiblíží skutečnou historii kombinovanou s fantazií autora na 280 stranách velmi zajímavého textu.

Román se čte naprosto lehce, své čtenáře zcela pohltí nejen svou podstatou, ale i velmi přesným a poutavým vyprávěním. A právě díky výjimečnému obsahu, zajímavým rozhovorům a kapitolám doplněným o deníkové záznamy zainteresovaných historických osob zapomenete čtenář nakonec i na těch pár tiskařských šotků, které na něj občas při čtení vyskočí. Určitě potěší každého, kdo má rád napětí, dějiny a romány postavené na pevných historických základech, přičemž “další patra” přidává spisovatel ve formě vlastní fantazie…

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) obsahuje kniha na svém přebalu pár informací o tajemném autorovi. Dále je rozdělena na deset kapitol, které jsou pak vyjma dvou (úvodní a poslední) rozděleny na další podkapitoly. Kapitoly mají za svým názvem vždy i rok, kdy se odehrávají (1935-1942, přičemž první a poslední se odehrává v roce 1947).

Slovo závěrem…

Kniha Martina X. Provedu! je bezesporu povedeným kouskem, který si bezpochyby najde své místo (přední) na poli literatury. Jde o opravdu povedenou “románovou sondu” do skutečných událostí a nálady třicátých a čtyřicátých let minulého století.

Grafickou úpravu a sazbu si vzal na svá bedra Roman Křivánek, Art007, obálku pak Jakub Karman (také Art007). Knihu vydalo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., pod značkou Cosmopolis v Praze v roce 2016.

Doporučuji všem čtenářům, kteří se zajímají o 2. světovou válku, dobu těsně před a po ní, navíc zpracovanou románově, byť okořeněnou autorovou fantazií, aby si knihu tajemného autora Martina X. Provedu! určitě přečetli. Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství GRADA Publishing, a.s., za což velmi děkuji.

 

Originální recenzi si přečtěte zde.

Přečtěte si také:

Recenze: Děti holocaustu
Děti holocaustu

Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze knihy Kanibal z Nine Elms
Kanibal z Nine Elms

Kanibal, jehož fanoušek se rozhodne pokračovat v jeho činech… Rok 1995, čas, ve kterém má policejní kariéra rostla. Dostalo se…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
RECENZE: Kanibal z Nine Elms | Robert Bryndza
Kanibal z Nine Elms

Kate Marshallová byla před patnácti lety mladou vycházející hvězdou londýnské policie. Se svými kolegy pracovala na vyřešení případu krutého sériového…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze