Logo

Knihy plné emocí

Kdo byli manželé Rosenbergovi?

30.4.2018

V blízkých dnech si připomeneme 65 let od popravy manželů Rosenbergových, obviněných ze špionáže a z toho, že předali klíčové informace o výrobě atomové bomby Sovětskému svazu. Víte, kdo vlastně byli?

Julius Rosenberg se narodil v New Yorku v roce 1918 jako syn chudých židovských přistěhovalců z Polska. Už jako student se politicky angažoval, stejně jako jeho manželka Ethel, rozená Greenglassová. V roce 1942 vstoupili oba do tehdy ještě legální Komunistické strany, o rok později však opět vystoupili, pravděpodobně ze strachu z problémů v zaměstnání. Julius totiž v té době pracoval jako civilní pracovník americké armády, Ethel byla sekretářkou.

Poté co v srpnu 1949 ohlásil Sovětský svaz úspěšnou zkoušku atomové bomby, byl to pro Spojené státy šok. Úřady ihned začaly s vyšetřováním a FBI brzy odhalila únik tajných materiálů o výrobě jaderné zbraně přímo z Los Alamos v Novém Mexiku. Necelý rok po zahájení rozsudku byli manželé Rosenbergovi zatčeni.

Soudní proces, který začal 6. března 1951, vyvolal vlnu protestů, a přestože Rosenbergovi všechna obvinění popírali, skončil vynesením trestu smrti. Soudce Irving Kaufmann tehdy řekl: „Považuji váš zločin za horší vraždy. Tím, že jste předali Rusům atomovou bombu o celé roky dříve, než ji mohli podle našich vědců sami vyrobit, zavinili jste podle mého názoru komunistickou agresi do Koreje. Svou zradou jste fakticky narušili chod dějin na úkor naší země.“

 

Přečtěte si prolog z knihy Manželé, kteří ukradli atomovou bombu.

Přečtěte si také:

Co o sobě říká Kathryn Hughes?
Co o sobě říká Kathryn Hughes?

Již brzy v nakladatelství Cosmopolis vyjde úchvatný román Dopis od autorky Kathryn Hughesové. Tento debut získal několik ocenění a právem se stal celosvětovým bestsellerem….

Číst více
Předsta­vujeme